Wydarzenia

Wybierz język:

Pamięci poległym na kijowskim Majdanie

fot. Z. Czernecki fot. Z. Czernecki

Szczegóły wydarzenia

  • Data: -
  • Adres: Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu, Rynek 5, Przemyśl
  • Mapa
Wieczór Pamięci Ofiar Majdanu w Kijowie
Wieczór Pamięci Ofiar Majdanu w Kijowie

Subtelna solidarność...

Ofiarom, które oddały życie za Ukrainę podczas starć w Kijowie poświęcony był muzyczny wieczór zorganizowany przez Fundację Polsko-Japońską Yamato i Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu. W roli głównej wystąpiła pianistka japońska Atsuko Ogawa.

To nie pierwszy tego typu wieczór zorganizowany przez dyrektor Centrum Kultury Japońskiej Igę Dżochowską. W przeszłości uczczone zostały m.in. ofiary awarii elektrowni atomowej w Fukushimie, a całkiem niedawno odbył się wieczór pamięci Artura Bąka, nieodżałowanego miłośnika zwierząt, tragicznie zmarłego kierownika schroniska w Orzechowcach.

Wieczór Pamięci Ofiar Majdanu w Kijowie, który odbył się w niedzielę 2 marca, w Sali Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu, rozpoczął się minutą ciszy poświęconą tym którzy oddali życie. - Ten wieczór to subtelna solidarność z naszymi sąsiadami - mówiła Iga Dżochowska otwierając koncert. Atsuko Ogawa zagrała min. utwory Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena, a także tradycyjne utwory japońskie. Muzyce płynącej spod jej palców towarzyszył pokaz zdjęć obrazujących gorącą atmosferę, która panowała na Majdanie w Kijowie. Podczas pokazu, który przygotował Zdzisław Czernecki przybliżone zostały także nazwiska i fotografie ofiar. Po koncercie podziękowania za inicjatywę zorganizowania tego wieczoru wyrazili Idze Dżochowskiej przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Ian Bartmiński oraz radna i przewodnicząca oddziału przemyskiego Związku Ukraińców w Polsce Maria Tucka.

Gazeta Przemyska nr 9 (86) 4.03 - 10.03.2014

Japońska pianistka Atsuko Ogawa oddała hołd ofiarom Majdanu

Wieczór pamięci ofiar Majdanu, który odbył się w niedzielę (2 marca) w Towarzystwie Muzycznym w Przemyślu, został zorganizowany przez Fundację Polsko-Japońską YAMATO i Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu. Słynna pianistka Atsuko Ogawa podczas recitalu fortepianowego zagrała najpiękniejsze utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Siergieia Rachmaninowa, a także kompozycie japońskie i ukraińskie.

To już czwarty z kolei żałobny koncert. Wieczór poświęcony był ofiarom katastrofy smoleńskiej. Podczas drugiego wspomniano tragedię w Fukushimie. Wiele emocji przyniosły wspomnienia Artura Bąka, tragicznie zmarłego kierownika schroniska dla zwierząt w Orzechowcach. W ubiegłą niedzielę także nie zabrakło łez.

- Płakałam z żalu nad tymi, co zginęli i z radości, bo wielu przeżyło. Nie tylko melodia mnie wzruszyła, ale także zdjęcia, które widzieliśmy podczas koncertu. Dla mnie ten koncert był twórczą pomocą Ukrainie. Chciałabym, żeby wszędzie organizowano takie koncerty - powiedziała Darina Dimnyga, studentka Państwowej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Recital fortepianowy ku pamięci zmarłych w Kijowie zamienił się poniekąd w refleksję nad wydarzeniami na Krymie.

O potrzebie wsparcia naszego sąsiada powiedział po koncercie także przewodniczący Rady Miejskiej Przemyśla, Jan Bartmiński. - Wszelkie działania polegające na wsparciu w taki właśnie sposób, czyli koncertowy i moralny, są niebywałe. Na Ukrainie rodzą się bohaterowie, którzy są także naszymi bohaterami. Te wartości, o które oni walczą i my walczyliśmy są naszymi wspólnymi, chrześcijańskimi wartościami.

Na wieczór pamięci licznie przybyli mieszkańcy miasta, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr l w Przemyślu - Chcielibyśmy swoją obecnością pokazać solidarność z narodem ukraińskim i Ukrainą. Trzeba z rozwagą podchodzić do sytuacji na Krymie. Strona ukraińska, jak również rosyjska nie powinny się dać sprowokować, bo doprowadzi to do rozlewu krwi. Trzeba szukać dyplomatycznego sposobu rozwiązania obecnej sytuacji - powiedział Maciej Kozłowski, dyrektor placówki.

Super Nowości 5.03.2014

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.