Wydarzenia

Nagroda Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii

Szczegóły wydarzenia

  • Data: -
  • Adres: Ambasada Japonii w Polsce, ul. Szwoleżerów 8, 00-464 Warszawa
  • Mapa
Centrum Kultury Japońskiej z prestiżową Nagrodą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii

Wyjątkowe wyróżnienie otrzymała Fundacja Polsko-Japońska „Yamato” Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu - jest jedną z dwóch organizacji w Polsce, jakie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii nagrodziło za promowanie kultury Kraju Kwitnącej Wiśni na świecie. - To prawdziwy zaszczyt - dziękuje japońskiemu ministrowi Iga Dżochowska, która rozpoczęła działalność 25 lat temu. Od dekady prowadzi Centrum razem z pianistką Atsuko Ogawą. W centrum podkarpackiego miasta stworzyły miejsce, doskonale oddające ducha Japonii. Na honorowym miejscu umieszczą w nim jedwabne furoshiki - dar od ministra.
 
2018 09 nagroda pismo mkidnNagroda MSZ Japonii
  - Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych Japonii (wersja angielska)
  - Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych Japonii (wersja japońska)
  - Lista nagrodzonych (wersja angielska)
  - Lista nagrodzonych (wersja japońska)

Nie ma bardziej gościnnego miejsca niż Grodzka 1 w Przemyślu. To adres dobrze znany wielu japońskim artystom, naukowcom, dyplomatom i biznesmenom, którzy zostawili swój ślad w Księdze Pamiątkowej. Właśnie stąd, z Centrum Kultury Japońskiej, płyną do nich zaproszenia na koncerty, wykłady i festiwale. Także na ten największy, odbywający się co roku, od osiemnastu lat - Festiwal Kultury Japońskiej „Letni Powiew Japonii”. Jego stałym gościem jest ambasador Japonii, bądź inny przedstawiciel ambasady, a gwiazdami znakomici muzycy i tancerze z Kraju Kwitnącej Wiśni. Festiwal co roku gości w kilku polskich miastach, na Podkarpaciu i poza granicami województwa. Przyciąga tłumy miłośników Dalekiego Wschodu z Polski i zagranicy. To rzadka okazja, by posłuchać gry na koto i shamisen, zobaczyć tradycyjny japoński taniec, poznać sztukę parzenia herbaty i nakładania kimona, spróbować wykaligrafować swoje imię po japońsku. Cała wiedza przekazywana jest przez najlepszych ekspertów - zaproszonych przez przemyskie Centrum Kultury Japońskiej, jedyne takie w Polsce.

Wysiłek organizacji festiwalu biorą na siebie dwie niezwykłe kobiety - Iga Dżochowska i Atsuko Ogawa. Pierwsza to psycholożka, dziennikarka, miłośniczka zwierząt i przyrody, druga - pianistka zakochana w muzyce Chopina. Są przykładem prawdziwej polsko-japońskiej przyjaźni, która trwa już ponad 24 lat.

Dwie kobiety w Przemyślu

Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu zaczęło się od fascynacji Igi Dżochowskiej Krajem Kwitnącej Wiśni jeszcze w dzieciństwie. Do dziś wspomina bajkę, którą otrzymała w świątecznym prezencie, opowiadającą o małej dziewczynce z dalekiego kraju. Zafascynowana tamtą historią już jako dorosła i znana publicystka amerykańskiego radia, wyruszyła w podróż na japońskie wyspy. Urzekli ją ludzie i przyroda. Zaczarowana pięknem lasów bambusowych wróciła z postanowieniem, by stworzyć w Polsce ośrodek przybliżający rodakom japońską kulturę. Ale także promować wśród Japończyków Polskę - z bogactwem przyrody, zabytków i dużymi możliwościami inwestycyjnymi. Szczególnym celem jest wzbudzenie zainteresowania japońskich inwestorów południowo-wschodnią Polską. I tak, w marcu 1993 roku zaprosiła po raz pierwszy japońską pianistkę, Sawako Mitomo z Tokio, wraz z córką Yuką, na tournée do Polski.

Od dziesięciu lat pracę społeczną Igi Dżochowskiej w Centrum Kultury Japońskiej wspiera Atsuko Ogawa. Również ona jako mała dziewczynka zainteresowała się dalekim krajem, w jej przypadku - Polską. Miała 3 lata, gdy w japońskim Kioto zaczęła uczęszczać na prywatne lekcje fortepianu, gdzie po raz pierwszy usłyszała muzykę Chopina i próbowała zagrać jego utwory. Najsłynniejszy polski pianista i kompozytor zafascynował ją. Po studiach w Akademii Muzycznej w Osace, w SOA, w latach 1979-1980 odbyła dwuletnie studia podyplomowe w Polsce. Po powrocie do Japonii, przez 24 lata pracowała jako nauczyciel akademicki, ale fascynacja krajem Chopina i samym Chopinem nie minęła. Zmieniła się w pragnienie, by przeprowadzić się do Polski na stałe. Z Igą Dżochowską współpracowała już od marca 1994 roku, ale dopiero w 2007 roku wysiadła w Krakowie z jedną walizką i postanowieniem, że tu zostanie. Od tego czasu udziela w Centrum lekcji języka japońskiego i gry na fortepianie, przybliża Polakom wschodnie tradycje i rytuały. Na jej głowie jest także tłumaczenie setek listów i emaili, przychodzących do Przemyśla z Japonii. Najwięcej jest ich w okresie przygotowań do Festiwalu Kultury Japońskiej, na którym pragnie wystąpić wielu artystów. W tym roku festiwal odbył się już po raz osiemnasty. „Letni Powiew Japonii” jest oceniany jako jedno z najlepiej zorganizowanych w Polsce wydarzeń o tematyce japońskiej.

Dzięki działalności Centrum Kultury Japońskiej w Polsce wystąpiło wielu znakomitych, japońskich artystów, jak wokalista rockowy Kazufumi Miyazawa, zespół Nihon Gassoudan, czy kaskaderzy z filmu „Kill Bill” i wielu, wielu innych.

- Przyjeżdżają do nas także znani biznesmeni, szanowani Japończycy. Nie tylko na misje gospodarcze. Wpadają także w ciągu roku. Nagle wchodzą do biura, a my witamy ich z otwartymi ramionami - opowiada Iga Dżochowska. Niektórych zaprasza także do swojego domu na przemyskim wzgórzu. Zanurzonego w ogrodzie azylu, gdzie schronienie znalazła pokaźna gromadka kotów i psów. Trafiają tu porzucone i potrzebujące stworzenia. Znajdują opiekę, serce i pełną miskę jedzenia. A ich wybawicielka powtarza, że to, jak traktujemy zwierzęta, przekłada się na to, jacy jesteśmy dla ludzi i świata.

Po nagrodę do japońskiej ambasady

Iga Dżochowska za działalność non-profit była już wielokrotnie nagradzana. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego za zasługi na rzecz kultury polskiej, a w 2011 r. za dokonania w Roku Chopina; w 2010 r. dyplom od ambasadora Japonii za „znaczący wkład w rozwój wzajemnego zrozumienia i stosunków przyjaźni pomiędzy Japonią i Rzeczpospolitą Polską” oraz w 2011 r. dyplom od władz Przemyśla dla Lidera Sukcesu za „zaangażowanie na rzecz rozwoju i budowania pozytywnego wizerunku Ziemi Przemyskiej we Wspólnocie Europejskiej”. Podczas ostatniego Festiwalu Kultury Japońskiej, Iga Dżochowska otrzymała specjalną nagrodę od prezydenta Przemyśla - gratulacyjny grawerton z okazji 25-lecia działalności.

Uroczysta ceremonia wręczenia wyróżnień Ministra Spraw Zagranicznych Japonii za rok 2018 odbyła się 24 lipca w Tokio. Wyróżnienia przyznano 205 osobom i 49 organizacjom z całego świata. Wśród nich 171 osób i 43 organizacji pochodzi z zagranicy. Tylko dwie z Polski - Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu, wraz ze wspierającą je Fundacją Polsko-Japońską „Yamato” założoną również przez Igę Dżochowską, oraz Stowarzyszenie Drogi Herbaty Urasenke Tankokai Sunshinkai z Warszawy.

- Nasze Centrum Kultury Japońskiej tętni życiem - podkreśla Dżochowska. - Ludzie lubią tu zaglądnąć, zamienić parę słów, wysłuchać mini recitalu czy opowieści o Kraju Kwitnącej Wiśni.

Alina Bosak,
VIP Biznes&Styl

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.