Prasa o nas

Wybierz język:

Kawałek Japonii w Krasiczynie

  • Napisane przez  ES

W ubiegłą niedzielę w Krasiczynie już po raz jedenasty odbył się Festiwal Kultury Japońskiej, na który przyjechało wielu gości z Kraju Kwitnącej Wiśni. Przedstawiali oni swoją kulturę poprzez ceremonię parzenia zielonej herbaty, warsztaty kaligrafii, ceremoniał nakładania kimona, pokazy malowania twarzy "Gejsza", a także sztuki walki.

Przez jeden dzień w roku Krasiczyn staje się zupełnie japoński, opanowany przez delikatność i subtelność sztuki. Uczestnicy festiwalu mogli przybliżyć sobie kulturę japońską, natomiast artyści z Japonii kulturę polską.

- Dla mnie Festiwal to coś więcej niż festiwal! Dajemy ludziom radość, wytchnienie, a czasem zapomnienie o trudach życia. Przybliżamy kraj godny naśladowania pod każdym względem! Zachęcamy do odwiedzin Krasiczyna, Przemyśla, regionu. Najlepsza jest żywa promocja - tak "przy okazji" - taka bardziej działa, jeśli poparta jest gościnnością, zdrowym jedzeniem oraz niezniszczonym środowiskiem naturalnym. Ważnym elementem wakacyjnych uroków dla zdrowia są drzewa. Dają cień, oczyszczają powietrze, utrzymują w dobrych proporcjach ekosystem. Uspokajają psychikę - tutaj, w parku w Krasiczynie, to wszystko właśnie mamy! - opowiada Iga Dżochowska, dyrektorka Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu, organizatorka imprezy.

Kolejne spotkanie z Japonią, być może już w innym miejscu, powinno odbyć się za rok. - Jeśli sponsorzy nas zachęcą, to tak! Chciałybyśmy pokazać coś więcej, np. teatr No, teatr Kabuki, balet klasyczny, instrumenty tradycyjne: koto, samisen, szakuhaci... Proszę pamiętać, że artysta z Japonii, by mógł przylecieć do Krasiczyna na Festiwal, musi kupić bilet za 2000 euro! - zaznacza Atsuko Ogawa, współorganizatorka festiwalu.

Polska i Japonia diametralnie się różnią, zarówno gospodarczo, jak i kulturalnie. Są jednak takie dni, kiedy obie kultury się ze sobą ścierają. Dzieje się to właśnie podczas Festiwalu Kultury Japońskiej i to dosłownie u nas. - Pasja, fascynacja, ucieczka w enigmatyczny, delikatny świat, gdzie wszystko ma swoje znaczenie, kolory, pory roku... Kultura japońska uczy nas innego spojrzenia na otaczający nas świat, wypełnia pustkę dnia codziennego, pozwala wierzyć, że gdzieś tam jest lepszy, inny świat lasów bambusowych, buddyjskich świątyń, architektury i osiągnięć technicznych na miarę XXI wieku - mówi Iga Dżochowska.

"Gazeta Przemyska" Numer 6 (6) 07.08-13.08.2012

Zobacz również