Prasa o nas

Być kobietą, być aktywną

  • Napisane przez  Aneta Gieroń, fot. Tadeusz Poźniak

III Edycja Konferencji "KOBIETA AKTYWNA"

Rzeszów - Hotel Prezydencki 02.03.2012

Co znaczy być kobietą aktywna? Trzecia już edycja konferencji "Kobieta aktywna" pod patronatem Elżbiety Łukacijewskiej, posłanki PO do Parlamentu Europejskiego, próbowała odpowiedzieć na to pytanie, ale chyba przyjdzie jeszcze sporo czasu spędzić na wielu debatach i w towarzystwie bardzo różnych kobiet, by dać odpowiedź zblizoną do idealnej. Bo jak porównać aktywność kobiety, matki pięciorga dzieci, z aktywnością młodej aktorki? A tak jest właśnie w przypadku choćby Olgi Frycz, dwudziestosześcioletniej absolwentki szkoły teatralnej, córki znakomitego aktora, wychowanej w wielodzietnej rodzinie. Olga Frycz wspólnie z Jolantą Kwaśniewską, prezesem Fundacji "Porozumienie bez Barier", były gośćmi specjalnymi konferencji i bohaterkami dwóch dyskusyjnych paneli: "Siła młodości" oraz "Siła doświadczenia".III Edycja Konferencji "Kobieta Aktywna"

W sali konferencyjnej hotelu Prezydenckiego w Rzeszowie zebrało się ponad 500 kobiet z całego Podkarpacia i nieliczni mężczyźni (jakby onieśmieleni "morzem" kobiet w sali), choć z bardzo silną reprezentacją w osobie Artura Andrusa, który sprawnie, inteligentnie i zabawnie poprowadził dialog z paniami na scenie. Zadanie miał łatwe i trudne zarazem. Bo jak w kilkunastu minutach zawrzeć historię aktywności zaproszonych do dyskusji kobiet? Sama opowieść o Idze Dżochowskiej, założycielce Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu, to temat na cały wieczór. Dżochowska na konferencję "Kobieta aktywna" przyjechała wspólnie z Atsuko Ogawą, pianistką od trzech lat mieszkającą w Przemyślu, która Polskę wybrała na swój dom, bo przecież Szopen był Polakiem. Sama Iga Dżochowska, dziecko Beskidu Żywieckiego, jest fenomenem w naszym regionie. Od 20 lat prowadzi tutaj Centrum Kultury Japońskiej, od ponad 10 lat jest animatorką Festiwalu Kultury Japońskiej, a wszystko dlatego, że przed laty, w drodze do Bułgarii, zobaczyła Przemyśl i pomyślała, że to najpiękniejsze miejsce na świecie, gdzie na pewno zamieszka.

Jolanta Kwaśniewska mówiła o swojej aktywności w fundacji i przekonywała, że działanie jest czymś naturalnym, w przeciwieństwie do nudy, która zabija. Najsłabszym fragmentem jej dialogu z kobietami były wynurzenia o tym, jak będąc dzieckiem chciała być chłopakiem i próbowała nawet sikać jak chłopak.

W panelu "Siła doświadczenia brały także udział: Małgorzata Kucharska, prezes Podkarpackiego Klubu Biznesu, i Danuta Kowalczyk, prezes Towarzstwa Rodzin Wielodzietnych w Krośnie.

W dyskusji "Siła młodości" na kanapach rządziły: Olga Frycz, Marta Podulka - finalistka programu "Mam Talent", Izabela Kołodziej - studentka, liderka organizacji młodzieżowych, która jako szesnastolatka uparła się, że szkołę średnią ukończy w Wielkiej Brytanii i słowa dotrzymała. Dziś studiuje na bardzo dobrej brytyjskiej uczelni, od kilku miesięcy przebywa na stypendium w Moskwie i zapowiada, że to nie koniec wyzwań, bo zwykle co dwa lata lubi zmieniać kraj zamieszkania, a w głowie ma już plan podróży do Stanow Zjednoczonych. Izabela żartuje, że dzięki jej marzeniom spełniły się też marzenia jej rodziców, którzy wcześniej nie podróżowali, a od kilku lat z wizytami podążają do kolejnych krajów Europy, wszędzie tam, gdzie akurat mieszka Iza. Uczestniczką panelu "Siła młodości" była też Justyna Szepieniec, podróżniczka, himalaistka, współwłaścicielka hotelu "Jaś Wędrowniczek" w Rymanowie. Uparta dziewczyna niedawno została mamą Tymoteusza, ale marzeń o wejściu na Mount Ewerest nie porzuca. Przesuwa tylko w czasie o 6, może 8 lat.

Elżbieta Łukacijewska, organizatorka konferencji, kilkakrotnie podkreślała, jak ważna jest solidarność między kobietami, w jakimś sensie także między pierwszymi damami Polski. Tak się bowiem składa, że w Rzeszowie gościły już: Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska, a jeśli nic nie pokrzyżuje planów, za rok na konferencji "Kobieta aktywna" powinna pojawić się Danuta Wałęsa.

"VIP Biznes & Styl" Numer 2 (22) Marzec-Kwiecień 2012

Zobacz również