Wydarzenia

XII Festiwal Kultury Japońskiej

XII Festiwal Kultury Japońskiej Fot. Zdzisław Czernecki

Szczegóły wydarzenia

  • Data: - -
  • Adres: Rzeszów, Przemyśl, Łańcut

Nasz festiwal rozpoczął się 7 marca 2013 roku w Salonie Meblowym KLER w Rzeszowie gdzie zaprezentowaliśmy program artystyczny specjalnie przygotowany dla klientów tego salonu.


Nasz festiwal rozpoczął się 7 marca 2013 roku w Salonie Meblowym KLER w Rzeszowie gdzie zaprezentowaliśmy program artystyczny specjalnie przygotowany dla klientów tego salonu.


Rzeszów

Główną atrakcją był pokaz mody japonskiej z udzialem wybitnej japońskiej projektantki mody Hidemi Tanaka. Wspaniałą i oryginalna kolekcję mody zaprezentowały piękne modelki z rzeszowskiej Akademii Stylu Barbary Gromadzkiej.

Atsuko Ogawa wykonała tradycyjną pieśń japońską "Księżyc na zamku" oraz polską piosenkę "Szła dzieweczka".

Hideya Takeuchi i Tomoya Takeuchi - asystenci Hidemi Tanaka zaprezentowali taniec japoński "Soran-bushi", oczarowali publiczność swoimi dynamicznymi, mocnymi i oryginalnymi ruchami. Hidemi Tanaka zaprezentowala także nakładanie kimona, ubierając piękną modelkę w tradycyjne japońskie kimono.

To była prawdziwa uczta dla wszystkich gości Salonu "KLER".

 Foto relacja (BIZNESiSTYL.pl - Podkarpacki portal opinii)



Przemyśl


"Wszystkie śpiące kobiety wstały i ruszyły" do Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, gdyż właśnie tu 8 marca 2013 roku odbył się XII Festiwal Kultury Japońskiej z udziałem światowej sławy projektantki mody - Hidemi Tanaka.

XII Festiwal Kultury Japońskiej Kolekcję mody japońskiej zaprezentowały piękne studentki Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej. Każda z sukienek uszyta została z najwyższej XII Festiwal Kultury Japońskiejjakości materiałów. Koszt niejednej kreacji równał się cenie dobrego samochodu. To była prawdziwa uczta dla oka. Towarzyszący Hidemi Tanaka dwaj młodzi Japończycy: Hideya Takeuchi i Tomoya Takeuchi zaprezentowali tradycyjny taniec japoński ku zachwytowi kobiet zebranych w auli Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej. Japończycy zademonstrowali także nakładanie kimona - wersję damską i męską. Ubieranie tego skomplikowanego i wieloelementowego stroju zajmuje ok. 45 minut i wymaga pomocy wyspecjalizowanej w nakładaniu kimona osoby. W dzisiejszych czasach kimono ubiera się podczas ważnych uroczystości i świąt.

Dominika Kaszuba przedstawiła znaczenie symboliczne wykaligrafowanego słowa KOBIETA. Dowiedzieliśmy się m.in, że użyty w nim znak - linia prosta jest podstawą, pierwszą zasadą - linią, która w kaligrafii wymaga aż siedmiu ruchów.

XII Festiwal Kultury Japońskiej Dyrektor Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu Iga Dżochowska wygłosiła wykład pt.: "Czym urzeka Japonia?" Przedstawiła przede wszystkim swoje wspomnienia z pobytu w Japonii, niecodzienne sytuacje, magiczne zdarzenia i nieprawdopodobne osoby, które spotkała w Tokio.

fot. Zdzisław Czernecki


Atsuko Ogawa wprowadziła uczestniczki i uczestników spotkania w prawdziwie romantyczny nastrój, najpierw zaśpiewała a capella tradycyjną japońska pieśń, a następnie wykonała recital fortepianowy.

Nie zabrakło niespodzianki także dla gości japońskich: rumbę i walc angielski zatańczyli Karolina Jaroch i Alan Banach, którzy ponad dwa lata są partnerami tańca towarzyskiego w Szkole Tańca Golden Dance w Przemyślu.

XII Festiwal Kultury Japońskiej obfitował w atrakcje tak dla kobiet jak i dla mężczyzn. Aula Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu wypełniona była pracownikami uczelni, studentami i przedstawicielami lokalnych władz.

Atsuko Ogawa rozpoczęła XII Festiwal Kultury Japońskiej tradycyjną pieśnią japońską i recitalem fortepianowym. Iga Dżochowska - dyrektor Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu opowiedziała o roli kobiety w Japonii. Choć wiele polskich kobiet nie wyobraża sobie posiadania niższej pozycji społecznej w stosunku do mężczyzn, zazdroszczą Japonkom, że Japończycy większość czasu spędzają w pracy, zaś wysokie wynagrodzenie pozostaje do dyspozycji żon. Wydają pieniądze mężów na zakupy, odwiedzają koleżanki i prowadzą dom. Niestety w Japonii nie obchodzi się Dnia Kobiet, ani 8 marca, ani żadnego innego dnia. Tym bardziej więc integrujemy się z Japonkami w tym szczególnym dla kobiet dniu.

Co wspólnego ma kaligrafia i idealna kobieta? Dominika Kaszuba przedstawiła pouczający wykład o symbolice kaligrafii. Zebrani dowiedzieli się, że znaki dobrego kaligrafa są giętkie, delikatne i posiadają treść. A idealna kobieta?

Specjalnie dla polskich kobiet Hideya Takeuchi i Tomoya Takeuchi zaprezentowali tradycyjny taniec japoński, a także strój ludowy - kimono. Panie zachwycił również pokaz mody japońskiej - współczesnej i tradycyjnej słynnej projektantki Hidemi Tanaki, która przybyła do Polski z Paryża, gdzie również prezentowała swoje dzieła. Tkaniny ręcznie malowane i haftowane świadczą o niepowtarzalności każdej z przedstawionych sukienek. Orientalne kolory i fasony mogą stanowić inspirację dla Polek.

Gościnnie rumbę zatańczyli Karolina Jaroch i Alan Banach ze Szkoły Tańca Golden Dance z Przemyśla.

Podczas XII Festiwalu Kultury Japońskiej w Towarzystwie Muzycznym Atsuko Ogawa zaprezentowała ceremonię zielonej herbaty. Jest to niezwykle skomplikowana sztuka, która wymaga ogromnego skupienia, precyzji i czasu. Nauka parzenia i podawania zielonej herbaty zajmuje średnio 2 lata.

Kolejny raz mogliśmy się przekonać jak bardzo nasza kultura różni się od kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Dlatego też tak bardzo intryguje i przyciąga rzesze widzów. Podobnie było i tym razem - sala koncertowa Towarzystwa Muzycznego wypełniona była po brzegi.

W Towarzystwie Muzycznym w Przemyślu czujemy się jak u siebie. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Magdalenie Betlei za dotychczasową wieloletnią współpracę i mamy nadzieję, że nadal będziemy podejmować wspólne inicjatywy.
(Emilia Wojcieszek - PR)

fot. Zdzisław Czernecki

Łańcut

Festiwal odbył się także 9 marca 2013 roku w ramach Podkarpackiego Zjazdu Krystyn w MDK w Łańcucie pod hasłem: "Gdzie diabeł łańcucki nie może, tam Krystynę pośle". Specjalnie na zaproszenie Krystyn przygotowaliśmy program artystyczny.

Modelki z rzeszowskiej Akademii Stylu Barbary Gromadzkiej oraz studentki Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej z Przemyśla zaprezentowały pokaz mody japońskiej - projektantki Hidemi Tanaka, która kilka dni przebywała w Polsce.

Hideya Takeuchi i Tomoya Takeuchi - asystenci Hidemi Tanaka zaprezentowali tradycyjny taniec japoński. Atsuko Ogawa wystąpiła z minirecitalem muzycznym - zagrała m.in. utwory Chopina i zaśpiewała tradycyjną pieśń japońską. Dominika Kaszuba przedstawiła krótki wykład o kaligrafii japońskiej.

Z zaproszonych gości przybyli m.in.: poseł do Europarlamentu Elżbieta Łukacijewska, poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, wicemarszałek woj. podkarpackiego Anna Kowalska oraz przedstawiciele miejscowych władz: burmistrz Stanisław Gwizdak, jego zastępca Henryk Pazdan, a także dyrektor Muzeum-Zamku Wit Karol Wojtowicz.
(Emilia Wojcieszek - PR)

fot. Zdzisław Czernecki